Zobacz także: STOART | SPAM | PSJ     


BIULETYN "STOMUR"
Lipiec - Wrzesień 2010

Drodzy Przyjaciele,

    Nasz biuletyn znów postarzał się o trzy miesiące, ale przecież nie my! Właściwie ciągle młodniejemy, a widać to szczególnie wtedy, kiedy do Zarządu napływają nowe kwestionariusze kandydatów do Stomuru. Po ich pozytywnym rozpatrzeniu podczas posiedzenia Zarządu, widać wyraźnie, że przeciętna wieku naszych członków obniża się. Tego jednak się nie obawiamy, bo właśnie tym sposobem zwiększa się nasza dynamika. Informuję, że w ciągu ubiegłego kwartału liczba naszych członków zwiększyła się o sześcioro dobrze wykształconych, czynnych zawodowo osób.

 

    Na jednym ze swoich posiedzeń, Zarząd uchwalił kwotę pieniężną jako pomoc w trudnej sytuacji życiowej jednemu z naszych członków. Zarząd wziął pod uwagę, że z powodu choroby nie ma on możliwości zarobkowania, miejmy nadzieję, że jest to tylko sytuacja przejściowa, a tym samym pomoc ma charakter incydentalny.
    Ważną dla poszerzania horyzontów doroczną imprezą są targi muzyczne w Krakowie pod nazwą Music Media. Poprzednio targi odbywały się na warszawskim Torwarze jako „Targi Instrumentów, Sprzętu Muzycznego, Scenicznego i Oświetleniowego”. Targi MusicMedia są areną pokazów, prezentacji i wymiany doświadczeń w dziedzinie techniki oświetleniowej, systemów nagłośnieniowych, sprzętu studyjnego, oraz instrumentów najlepszych światowych marek. Ponadto organizatorzy uruchomili profesjonalne warsztaty muzyczne w zakresie edukacji instrumentalistów i audio/video. Eksperci w swoich dziedzinach udzielali profesjonalnych porad. Jak z powyższego wynika, takie targi z pewnością są warte dużego zainteresowania ze strony każdego muzyka. Na tę trzydniową wystawę z ramienia Stomur udał się kolega Stefan Lipczyński. Ponieważ jest on osobą rzutką, dynamiczną i ma gruntowne wykształcenie techniczne, zaś jego doświadczenie muzyczne jest naprawdę długoletnie, wydaje się, że jego wyjazd na MusicMedia w Krakowie będzie z korzyścią dla nas wszystkich. Oto kilka jego własnych słów, które chciałbym tu przytoczyć: Kilkadziesiąt firm z kraju i zagranicy zaprezentowało najnowsze instrumenty muzyczne, nagłośnieniowe, dyskotekowe, wydawnictwa muzyczne. Dominowała elektronika. Występowało kilka zespołów muzycznych w Hali Targowej i 2-ch estradach na zewnątrz. Publiczność dopisała a szczególnie młodzi muzycy, którzy wypróbowywali najnowsze "wynalazki". W końcu lipca zmarła Kasia Sobczyk, znana wszystkim ze swoich licznych przebojów z lat 60. Ostatni okres życia spędziła w naszym warszawskim środowisku, które nie było obojętne wobec jej walki z chorobą. Trzeba podkreślić ogromną pomoc i opiekę w hospicjum dla Kasi Sobczyk, naszego kolegi Piotra Miksa. W poprzednim biuletynie można dosyć dokładnie przeczytać o ostatnich Jej koncertach, które odbyły się w różnych miejscach w Warszawie. Wielu spośród naszych Koleżanek i Kolegów bardzo zaangażowało się ku pomocy w sprawach życiowych i leczenia na rzecz tej nieodżałowanej artystki. Trzeba zaznaczyć, że na sam koniec te starania odnosiły już tylko do organizacji uroczystości pogrzebowych (w porozumieniu z Rodziną). Kasia spoczęła na Powązkach, w krypcie obok Czesława Niemena. Kasia Sobczyk pośmiertnie została odznaczona medalem Gloria Artis. Medal przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z inicjatywy prezesa Stomur, Wiesława Szymańskiego.
    Mały jubileusz naszej ważnej imprezy: V Konkurs Pianistów Muzyki Rozrywkowej z udziałem Artystów Hammondzistów odbył się dnia 10 września w Warszawie. Zacytuję Bohdana Kezika "Piękna, prestiżowa sala w Pałacu Tyszkiewiczów oraz dobre jedzenie i obsługa stwarzały korzystny nastrój. Mam wrażenie, że z roku na rok jest coraz wyższy poziom uczestników. Już myślałem, że nie da się lepiej zagrać niż zwycięzca z ubiegłego roku. Ale nie, tegoroczny orzeł był chyba lepszy. Zresztą grał na organach Hammonda. Instrument zapewnił kol. Paweł Więsik, szef Klubu Hammonda w Otwocku i przedstawiciel Hammond-Suzuki na Polskę. Film z Konkursu jest w montażu. A w przyszłym roku postaramy się zorganizować Konkurs z udziałem pianistów polonijnych."
    Z wynikami Konkursu można się zapoznać w innym miejscu naszej witryny, tu chciałbym podać prestiżowy skład Jury: Wojciech Karolak - przewodniczący, Anna Markowska - Stoart -sekretarz, dalej: Adam Ciesielski z Życia Warszawy, Wiesław Szymański - Stomur, Paweł Sztompke z Polskiego Radia oraz Paweł Więsik - Hammond Polska. Zwycięzcom gratulujemy, sam Konkurs zaś może z pewnością być powodem do dumy - świetna, wzorowa impreza środowiska muzyków nie tylko warszawskich. Fotoreportaż z Konkursu znajdziecie w zakładce – zobacz!
    Na koniec jak zwykle powtórka z poprzednich biuletynów, czyli stały apel: Do wszystkich muzyków, którzy jeszcze tego nie zrobili apeluję o zapisywanie się do naszego stowarzyszenia. Jeżeli Wasze aspiracje nie obejmują np. klasyki, to naturalnym miejscem dla Was jest STOMUR właśnie. Składki są bardzo umiarkowane, a udokumentowana przynależność do stowarzyszenia podnosi status muzyka i na pewnym etapie kariery jest bardzo przydatna. Znane mi są przypadki muzyków, którzy mają trudną sytuację życiową z powodu wieku czy stanu zdrowia, podczas gdy przynależność do stowarzyszenia bardzo by im mogła pomóc. W tym więc miejscu zachęcam do negocjacji, gdyby niektórzy z Was chcieli wznowić swoją przynależność do STOMURU – jest taka możliwość! Chociaż nowe deklaracje od nowych członków ciągle wpływają, to następnych również serdecznie zapraszamy!

 

Serdeczne pozdrowienia!
Tomasz Jaśkiewicz
tomjot@interia.pl

 

 

 
Copyright © 2010 by STOMUR. All rights reserved. Design by HomeNet & lkriss