Zobacz także: STOART | SPAM | PSJ     


BIULETYN "STOMUR"
Styczeń - Marzec 2013

    Pierwszy kwartał 2013 r. zaowocował wieloma imprezami muzycznymi, w których brali udział członkowie STOMUR. A oto wydarzenia muzyczne w ciągu chronologicznym:

    W styczniu 2013 r. pismo jazzowe Jazz Forum, podało konstelacje polskiego jazzu „Jazz top 2012 r,”. Między innymi w dziale perkusji znalazł się Prezes STOMUR Wiesław Szymański, wśród puzonistów – Zbigniew Konopczyński Przewodniczący Komisji Rewizyjnej STOMUR, w klasie fortepianu – nasz kolega i przyjaciel Wojciech Kamiński. W nowym XXI wieku muzyka rozrywkowa i jazz bardzo zbliżyły się do siebie. Wielu jazzmanów gra muzykę rozrywkową a muzycy rozrywkowi korzystają z improwizacji jazzowych w swoich utworach. Jednym słowem nastąpiła symbioza muzyczna.

 

   
    Dnia 7 stycznia 2013 r. na imprezie w STAREJ STODOLE na ul. Batorego 10 wystąpił zespół „ Jurek Antoszkiewicz i Przyjaciele”. W STAREJ STODOLE raz w miesiącu spotykają się muzycy, artyści i przyjaciele Klubu Studenckiego STODOŁA. Wśród nich jest wielu członków STOMUR.

    Dnia 19 stycznia 2013 r. w Radio Dla Ciebie (RDC) na ul. Myśliwieckiej, Anna Markowska Prezes ZAW STOART i jednocześnie vice Prezes STOMUR, przeprowadziła radiowy wywiad z Wiesławem Szymańskim Prezesem STOMUR w audycji rdc – oczekiwana - zmiana – miejsc. Audycja słowna wraz z muzyką trwała 50 min. Równolegle z audycją była przeprowadzona transmisja w Internecie na stronie www.rdc.pl.

    Dnia 26 stycznia 2013 r. w Radio Dla Ciebie (RDC), Wiesław Szymański przeprowadził wywiad z pianistą jazzowym Andrzejem Jagodzińskim w audycji rdc – oczekiwana – zmiana – miejsc. Audycja trwała 50 min i była transmitowana na bieżąco na stronie internetowej www.rdc.pl.

    Dnia 28 stycznia 2013 r. Anna Markowska – Prezes STOART i Wiesław Szymański – Prezes STOMUR i Skarbnik STOART zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego na ul. Krakowskie Przedmieście na spotkanie z Prezydentem Bronisławem Komorowskim. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Penderecki, Anna Rottenberg, Waldemar Dąbrowski, Małgorzata Walewska – sopran, Beata Kozidrak i wielu innych znanych osobistości. Prezydent Bronisław Komorowski wysłuchał artystów i twórców kultury narodowej. Zainaugurował tegoroczne obchody Powstania Styczniowego 1863 r. Światowej sławy śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska jest siostrzenicą Prezes STOART Anny Markowskiej (z domu Walewska).

    Dnia 28 stycznia 2013 r. Burmistrz Miasta Iławy przysłał zaproszenie na kolejne spotkanie Rady Programowej 43-goMiędzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting ZŁOTA TARKA, w celu omówienia i analizie propozycji programowych i organizacyjnych tegorocznego Festiwalu. Zaproszenie osobiście otrzymali Wiesław Szymański – Prezes STOMUR i Skarbnik STOART oraz Anna Markowska Prezes STOART i vice Prezes STOMUR.

    Dnia 31 stycznia 2013 r. SWING KLUB od Nowego Roku 2013 mieści się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12. Na Scenie E12/Swing Klubu wystąpił zespół jazzowy „Blues Fellows”. Był to koncert inauguracyjny, w nowej siedzibie Swing Klubu. Na Sali było ponad 250 osób. Gościnnie wystąpił Zbigniew Jaremko na saksofonie sopranowym. Bilety w cenie 12 zł rozeszły się błyskawicznie. Opłatę za wstęp pobiera Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki za korzystanie i nagłośnienie sali.

    Dotację dla występujących na koncercie artystów daje STOART. Przypomnę tu, że w sali Centrum Promocji Kultury Praga – Południe ul. Podskarbińska 2 pobierano ostatnio po 20 zł od osoby. Efekt był taki, że na Sali mieszczącej 200 osób przyszło 36 słuchaczy.

    Dnia 4 lutego 2013 r. w STAREJ STODOLE przy ul. Batorego 10 odbył się koncert „Big Bandu Stodoła” w składzie którego wystąpili m. in. Wiesław Szymański – dr, Jarosław Małys – p, Paweł Puszczało – b, Marek Rudnicki – ts, leader i aranżer Tomasz Bielski – as.fl. Koncert prowadziła Anna Markowska – Prezes STOART. Jako soliści wystąpili Maciej Strzelczyk – viol i Janusz Szrom – voc.

    Dnia 28 lutego 2013 r. w SWING KLUBIE ul. Elektoralna 12 na Scenie E12 wystąpił zespół „Swing Workshop” p/k Wojciecha Kamińskiego. Zespół grał w stylu swing i zdobył uznanie słuchaczy miłośników jazzu. Faktem jest, że na koncertach w SWING KLUBIE w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki na wszystkich koncertach jest komplet widzów pomimo biletów wstępu. Z zespołem wystąpił Janusz Szrom brawurowo śpiewając jazz skatem, za co został nagrodzony oklaskami i zmuszony do bisów.

    Dnia 3 marca 2013 r. odbył się Nadzwyczajny Walny Zjazd STOART poświęcony przegłosowaniu poprawek w nowym Statucie STOART, wymuszonym zmianami prawa. W głosowaniu brało udział po 15-stu delegatów muzyki rozrywkowej jazzowej i klasycznej z Warszawy, Wrocławia , Gdańska i Krakowa. Zjazd odbył się tradycyjnie w „Piwnicy pod Harendą” na ul. Krakowskie Przedmieście 4/6. Wszystkie poprawki do Statutu STOART przegłosowano jednomyślnie na „tak”. Nowy Statut został przekazany do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w Warszawie celem zatwierdzenia. Zjazdowi przewodniczyła Anna Markowska Prezes STOART. (Zatwierdzony został 21 marca 2013 r.)

    Dnia 11 marca 2013 r. w STODOLE wystąpił zespół „The Warsaw Dixielanders” w którym grali nasi koledzy ze STOMUR. Zespół bardzo dobrze grał standardy dixielandowe. Warto dodać, że orkiestra pięknie się zaprezentowała w nowych oryginalnych strojach.

    Dnia 18 marca 2013 r. w IŁAWIE odbyło się spotkanie członków komitetu Festiwalu „Złota Tarka”. Dyrektor artystyczny Wojciech Kamiński przedstawił wstępny program Festiwalu oraz biznes plan. Występy artystów odbędą się na scenie nad jeziorem Jeziorak. Przewodniczący Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” jest Zbigniew Konopczyński leader zespołu „OLD TIMERS”. W skład Rady Programowej Festiwalu weszli: Anna Markowska, Wiesław Szymański i Zbigniew Konopczyński członkowie STOMUR i STOARTu. „Złota Tarka” odbędzie się w IŁAWIE w dniach 11-13 sierpnia 2013 r.

    Dnia 21 marca 2013 r. w SWING KLUBIE przy ul. Elektoralnej 12 na scenie E12 wystąpił zespół jazzu tradycyjnego „OLD TIMERS” pod kierownictwem Zbigniewa Konopczyńskiego wraz z solistką Agnieszką Wilczyńską(wykładowcą w Szkole Muzycznej). Zespół grał standardy jazzu tradycyjnego a solistka pani Agnieszka popisała się pięknym głosem i scatem (bardzo rzadko spotykanym wśród śpiewaczek jazzowych). Zespół i solistka otrzymali olbrzymie brawa od publiczności. Sala koncertowa była całkowicie zapełniona przyjaciółmi jazzu tradycyjnego, mimo że za wstęp trzeba było zapłacić 12 zł. Należy dodać, że konferansjerkę prowadził nestor prezenterów jazzowych pan Adam Ferch, który również jest kierownikiem SWING KLUBU. Swoją karierę zaczynał na 1-szym Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 r.

 


Stefan Lipczyński
Skarbnik Z.G. STOMUR
steef@stoart.org.pl

 
Copyright © 2013 by STOMUR. All rights reserved. Design by HomeNet & lkriss